ПДФ Штампа Eл. пошта
 Obeležavanje jesenjeg ekvinocija

Jesenji ekvinocij se već nekoliko godina obeležava u OŠ” Vuk Kaadžić” u Zrenjaninu. Obično se obeležava pod nazivom “Dan jeseni”. Ispunjen je određenim aktivnostima u kojima učestvuju učeniici, njihovi roditelji i nastavnici a koje su primerene ovom godišnjem dobu i podneblju.

Ekvinocij je ove godine 23. septembra. Pošto je to nastavni dan, ekvinocij je obeležen  17. i  18. septembra.

17.9.2010.

1.Pokretni planetarijum u školi

Učenici viših razreda su u toku posle podneva imali priliku da se upoznaju sa zvezdama, sazvežđima, planetama, orijentacijom na nebu i drugim nebeskim telima i astronomskim pojavama  u pokretnom planetarijum koji je u školi postavilo  Društvo astronoma Srbije iz Beograda

U večernjim satima planetarijum su posetiti članovi sekcije Mladi fizičar i astronom  OŠ “Žarko Zrenjanin”

2.Predavanje na temu Mesec zemljin satelit

Svake godine , 18. septembra NASA organizuje  akciju International Observe the Moon Night InOMN. To je događaj posvećen proučavanju Meseca i realizuje se svuda u svetu. Organizuju se predavanja o Mesecu i posmatranja.

Cilj akcije je:

- Saznati više o Zemljinom najbližem susedu u svemiru.

- Upoznati se sa rezultatima koji su postignuti u ranijem periodu

- Zainteresovati što veći broj ljudi za Lunarnu nauku.

- Podstaći što više ljudi da organizuje posmatračko veče i okupi oko sebe što više ljudi i podeli znanje o Mesecu. Više o akciji, na sajtu InOMN.

U akciju NASE se ove godine uključila i OŠ „Vuk Karadžić“. Članovi sekcije Mladi fizičar i astronom, škole domaćina, zajedno sa svojim gostima članovima sekcija MFA iz OŠ “Žarko Zrenjanin“ i  Mladi fizičar iz OŠ „2 Oktobar“ prisustvovali su predavanju na temu Mesec- Zemljin satelit koje je održala prof fizike Jelena Bracić. Učenici su se upoznali sa istorijom čovekovog istraživanja Meseca. U predavanju  je akcenat  stavljen na najznačajniju  fazu u istraživanju Zemljinog satelita a to je vreme od 1969. do 1972.g. kada su ljudi u okviru projekta Apolo boravili na Mesecu.

3. Predviđeno posmatranje Meseca teleskopom i fotografisanje nije održano zbog nepovoljnih meteoroloških uslova.

18.9.2010.

U okviru radne subote aktivnosti dece su  bila usmerena na početak jeseni ili ekvinocij. Predavanje za učenike, na temu Jesenji ekvinocij održala je prof Bojana Ergarac. Ove godine početak jeseni je posvečen jabuci, jednom od najznačajnijih i najlepših plodova.