Дан борбе против СИДЕ ПДФ Штампа Eл. пошта

Ученици седмих разреда су, у пратњи наставница Зорице Радишић и Сање Попов, у петак, 1.12.2017. године, посетили предавање у Црвеном крсту Зрењанин под слоганом „Тестирај се на ХИВ , јер је важно да знаш“. Повод је био Дан борбе против  СИДЕ.

Предавања су одржале ученице Средње медицинске школе, а тицала су се болести: хепатитис  Б, хепатитис  Ц и ХИВ вируса, тј. СИДЕ. У публици су још били и ученици средњих школа, али нису показали интересовањe након предавања да постављају питања госту др Радивоју Филипову, начелнику Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље Зрењанин. Наши ученици се нису устручавали да питају оно што их интересује . Након предавања и разговора са доктором Радивојем, нестале су недоумице у вези са преношењем ХИВ вируса ( не може га пренети комарац! ) Јасно је да се може пренети сексуалним путем и путем заражене крви, не обичним додиром или ако се пије из исте чаше са оболелом особом. Међутим, интересантно је да треба пазити да крв заражене особе не сме доћи у контакт са беоњачама здраве особе, јер тад може доћи до преношења вируса.

Ово је било врло занимљиво и корисно предавање.