УЧЕНИЧКИ ПАРЛАМЕНТ 2016/2017. ПДФ Штампа Eл. пошта

Током ове школске године, као и више од једне  деценије претходних, у школи је конституисан (организован, устројен) Ученички парламент.  Ово тело састављено је од демократски изабраних представника ученика седмих и осмих разреда. Њима се у нашој школи традиционално  придружују и представници ђака шестих разреда, како би се што раније упознали са начином укључивања ђачких представника у школски живот и одлучивање.

Осмаке у Ученичком парламенту представљају Мина Мићић, Леа Вујчин, Никола Ненин и Јакша Медић. Представници седмака су Марија Милошев, Алекса Вулићевић, Анастасија Котарица и Војин Крајновић, а шестака Катарина Кертеши, Марија Костин, Симеон Еремин  и  Дуња Бјелоглав.

Ево и њихове заједничке фотографије, како би их ђаци препознали и обраћали им се ако имају неки предлог, жалбу или савет у вези са повећањем квалитета школског живота  или са решавањем конкретних проблема.

Признаћете да делују врло одлучно

На својој првој седници 10.9.2016. изабрали су за председника Марију Милошев, која ће представљати ђаке наше школе на седницама Школског одбора заједно са Леом Вујчин. Представник Ученичког парламента у стручном активу за развојно планирање биће Јакша Медић. Усвојен је извештај из претходне школске  године и планиране активности у наредној.

Друга седница је одржана 15.11.2016. и на њој се разговарало о утисцима са састанка Ученичких парламената из више основних школа у граду и околини. Састанак је одржан 9.11.2016. у ОШ „Ђура Јакшић“, уоквиру Недеље парламентаризма. Више о овом догађају можете сазнати помоћу следећег линка: http://www.osdjurajaksic.edu.rs/?p=6356

Препоручујемо да погледате кратке инсерте из филмова који су коришћени као увод у дискусију, списак тема које су разматране i и резултате анкете коју су учесници попуњавали на крају овог занимљивог сусрета. Погледати на: http://www.osdjurajaksic.edu.rs/?p=6386

Ево и две фотографије наших представника:

Током друге седнице парламента расправљало се и о могућностима да настава у нашој школи буде занимљивија, као и о осталим начинима за повећање школског успеха.

Парламентарци су се укључили и у обавештавање заинтересованих ученика за учешће на конкурсу за избор нових чланова Панела младих саветника заштитника грађана, па је већи број седмака и осмака послао своје пријаве.

Резултати ће бити објављени на званичној интернет страници Заштитника грађана Републике Србије 20.11.2016. Више о овоме сазнајте помоћу линка http://www.pravadeteta.rs/ci/panelMladihsavetnika/info.html

Чланица новинарске секције Јована Гладић из 71 је интервјуисала координаторку Ученичког парламента наше школе, наставницу Зорицу Радишић, са жељом да ученике што боље упознамо са радом Ученичког парламента.

Ево њиховог разговора:

Јована: Добар дан. Објасните нам, молим Вас, шта је то парламент?

Зорица: Парламент је скуп ученика који удруженим снагама покушавају да побољшају живот и рад у школи. Парламент је основан први пут школске 2004/05.

Јована: Која је сврха постојања парламента у школама?

Зорица: Сврха парламента је да се идеје ученика о побољшању школе остваре и да ученици буду укључени у доношење одлука које се њих тичу.

Јована: Због чега је још значајан Ученички парламент?

Зорица: Значајан је зато што ученици имају слободу говора, изношења својих идеја и мишљења, али и слушања и прихватања других и другачијих идеја.

Јована: Ко може бити члан ?

Зорица: Чланови могу бити представници одељења 7. и 8. разреда. По два представника се одаберу из сваког одељења. Ученици 6. разреда имају своје представнике, као посматраче.

Координатор - професор Зорица Радишић

email: Ова адреса ел.поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели

Новоизабрани чланови ученичког парламента за школску 2008/09. г.

Александар Станков

Александар Буза

Заменик члана

buzaaleksandar@yahoo.com

Најзначајније активности и акције које је до сада реализовао ученички парламент:

1. организовање прикупљања ПЕТ амбалаже
2.
формирање фонда средстава
3.
истраживање о квалитету односа између ученика и наставника у школи (анкета, презентација на наставничком већу и у холу мере за побољшање)
4. организација (комплетно од стране ученика) журки у школи
5. постављање огледала у ученичким тоалетима ( из свог фонда)
6. набавка ормарића за опрему за физичко у сали (уз помоћ донација)
7.сарадња са ученичким парламентима других школа (2 основне и једна средња)
8. сарадња са управом школе
9. осмишљавање знака и захвалница
10.разговор са председником општине

Рад ученичког парламента допринео је:

1. унапређењу комуникације и атмосфере унутар школе
  2. доношењу потребних процедура, механизама, правила по којима се одвија живот и рад у школи
  3. активније учешће ученика у доношењу важних одлука за рад школе

Током ове школске године планира се наставак започетих активности са обогаћивањем њихових садржаја, на пример прикупљање лименки, побољшање услова и комуникације у школи, рад на изградњи мреже ученичких парламената основних школа у окружењу.

Ученички парламент наилази на следеће потешкоће у раду:

• недостатак одговарајућих услова за рад
  • недовољна мотивација и конформизам појединаца
  • мало потврде значаја бављења овим активностима
  • недовољна обученост ученика и наставнике који су задужени за рад ученичког парламента
  • недовољна подршка и придавање значаја, укључивање у систем доношења одлука у локалној заједници.

Ученички парламент у школској 2007/08.